slide

Meet the staff

Our values and ethos are to be aspirant for all.  In particular we have a passion for excellence in teaching and have for many years run teacher training with various partners.  This passion has supported many aspirant teachers “Get into Teaching” and indeed has fostered strong relations with partner schools who share our vision through collaboration.  We are pro-active with the use of our apprenticeship levy ensuring we always have a cohort of staff who are accessing professional training.

Mrs Brindle

Head Teacher

Senior Leadership Team - Teaching and Learning - Operations - Designated Safeguarding Lead

Miss K Moore

Deputy Head

Senior Leadership Team - Standards and Effectiveness - Assessment. Deputy Designated Safeguarding Lead - Yew Class Teacher

Mrs Taylor

Business Manager

Senior Leadership Team - Finance and Operations

Mr Hesketh

Teacher

Senior Leadership Team - Educational Visits Co-ordinator, PE Co-ordinator, DT Co-ordinator. Rowan Class Teacher - KS2 Team Leader

Mrs Coates

Teacher

Senior Leadership Team - Assistant Headteacher SENCO, Deputy Designated Safeguarding Lead. Elm Class Teacher

Mrs Ellison

Teacher

Religious Education Co-ordinator - National Tutoring Programme (Wednesday) - Elm Class Teacher (Monday and Tuesday)

Mrs Churchouse

Teacher

Extended Leadership (SENCO) Maths Co-ordinator - Ash Class Teacher

Mr Halliwell

Teacher

Extended Leadership - ITT Lead Teacher - ECF Lead Delivery - KS1 Team (Coach and Mentor) - Senior Mental Health Lead

Mrs Fielding

Teacher

Extended Leadership - Art and Creativity Lead - Creative Lab Teacher - KS1/EYFS Team Leader

Miss Byrne-Fraser

Teacher

Middle Leader - Science - Yew Class Teacher

Mrs Spencer

Teacher

Middle Leader - MFL - Pupil Pastoral Lead and Apprentice Mentor

Mr Vincent

Teacher

Middle Leader - Computing and Music - Maple Class Teacher

Mr Aspinall

Teacher

Teacher - Mr Aspinall - History Coordinator - Beech Class

Mrs Hunter

Teacher

ECF Teacher - Oak Class Teacher

Mrs Murphy

Teaching Assistant

Mrs Murphy (HLTA) - Yew Class

Miss M Chapman BA QTS

Teaching Assistant

Miss Chapman - Rowan Class - Music

Miss Jones

Teaching Assistant

Miss Jones - EYFS/KS1 - Kool Kidz Club Extended Services

Mrs Barratt

Teaching Assistant

Mrs Barratt - Creative Lab

Ms O'Toole

Teaching Assistant

Ms O'Toole - Elm Class

Miss K Bee

Teaching Assistant

Apprentice Teaching Assistant - EYFS (Reception), Elm Class and Yew Class

Miss Fox

Teaching Assistant

Miss Fox - Beech Class

Mrs Sharrock

Teaching Assistant

Mrs Sharrock - Oak Class - Kool Kidz Club Extended Services

Miss A Taylor BA QTS

Teaching Assistant

Miss Taylor - Beanies Nursery

Mrs A Smith Level 3 National Diploma

Teaching Assistant

Mrs Smith - Beanies Nursery - Extended Services for EYFS

Mrs J Kellett Level 2 Childcare

Teaching Assistant

Mrs J Kellett - Beanies Nursery

Mrs J Leader Level 2 Pre School Practice

Teaching Assistant

Mrs J Leader - Beanies Nursery - Kool Kidz Club Extended Services

Mr B Tomlinson

Business Support Officer

Business Management Apprentice

Mrs T Fisher

Welfare Assistant

Mrs Fisher - Welfare Team - Kool Kidz Extended Services

Miss J Burton

Welfare Assistant

Miss Burton - Welfare Team - Kool Kidz Extended Services

Mrs D Taylor

Catering Manager

Mrs D Taylor - Catering Team

Mr B Andrew

Catering Manager

Mr Andrew - Catering Team

Mrs L Spence

Catering Assistant

Catering Team and Kool Kidz Club Extended Services

Miss V Marshall BA QTS

Teaching Assistant

Ash Class

Mr M Brindle

Welfare Assistant

Lunchtime Welfare Team and Kool Kidz Club Extended Services

Mrs A Lomax

Welfare Assistant

Lunchtime Welfare Team

Miss T Entwistle

Cleaner

Cleaning Team

Mrs F Gibson

Cleaner

Cleaning Team

Mr M Lang

Site Supervisor

Grounds Maintenance